Sponsor BağlantılarArı Sokması Tedavi Yöntemi, Arı Sokmasında Yapılacaklar?

0

Arılar (bal arıları), iğnelerini batırdırdıklarında iğneleri çatallı olduğundan geriye çıkaramazlar. İğne deride kalır ve arı da ölür. Bu durum bal arısı için böyledir, yaban arılarında ise durum böyle değildir. Onlar defalarca sokabilirler.

Bal Arısı Soktuğunda Yapılması Gerekenler (Tedavi Usulû):

Bal arısı soktuğunda önce iğnesi pens ile ucundan çekilerek çıkarılır. Arı iğnesinin girdiği bölgeye, üç misli sulandırılmış amonyakla ıslatılmış pamuk konur. %1’lik potasyum permanganat ile yıkanır. Amonyak yoksa bir kibrit çöpü yanarken söndürülür. Kıvılcım kalmayıncaya kadar beklenir. Ucu kızgın iken yaraya konup, soğuncaya kadar hafifbastırılır. Bu işlem 2 defa daha yapılıp üçe tamamlanır.

Fazla miktarda arının sokması durumunda insan tehlike altına girebilir, zira çok fazla zehire maruz kalan vücut bununla savaşamayarak, yenik düşer ve ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca bazı kimselerin arı sokmasına karşı allerjisi de olabilmektedir, böyle bir durumun varlığı söz konusu olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna giderek acil tıbbî müdahalenin yapılması gerekmektedir.

Ağız içi veya Ağız Boşluğundan Arı Sokması:

Bir şekilde ağız boşluğuna giren ve orayı sokan arı, gırtlakta şişmeye neden olur. Bu olay ile birlikte solunum yolunda daralma olacağı için nefes almada güçlükler yaşanabilir ve bu da insanı ölüme götürebilir. Arı sokmasından sonra şişme, iltihâp olabilir. Şişlik kaşınabilir. Şahıs allerjik bünyeli ise şişme çok fazla ve âni olur, nefes darlığı gibi başka belirtiler de olabilir. Bu durumda allerrji için kortizon ve antihistaminik cinsi ilaçlar ile tedavi yapılmalıdır.

Arı Sokmasında Yapılması Gerekenler:

Dr. Sami Emeklioğlu, arının soktuğu bölgenin hareket ettirilmemesi, bölgeye buz konulması gerektiğini söyledi. Arı sokmaları sonrasında kişilerin çamur veya yoğurt sürerek ilk müdahaleyi yapmalarının yanlış olduğunu dile getiren Dr. Sami Emeklioğlu, özellikle çamur sürülmesinin bölgenin mikrop kapmasına sebep olacağını anlattı. Emeklioğlu, onun yerine yemek sodasının (karbonat) eritildiği su ile ıslatılmış bezi sokulan yerin üzerine konulmasını önerdi. Emeklioğlu, “Eğer solunum zayıflaması varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir. Ağzın içinden arı sokması olmuşsa hemen bir buz parçasının ağza alınması lazım. En kısa zamanda da çabuk şişlik ve solunum yolunda tıkanma olacağından hastaneye gidilmesi gerekir. Duyarlı olan kişilerde şişlik yanma fazla olmaktadır. Hatta deride morluklar görülebilir.” dedi.

Dr. Sami Emeklioğlu deride kalmış olan arı iğnesinin de alkol alevinde yakılan bir iğnenin ucu ile çıkartılması gerektiğini ifade etti. Emeklioğlu, “Sokulan yer üzerine amonyak (bir kısım amonyak ve dört kısım su karışımı) sürülmelidir. Bu, kaşıntıyı azaltır. Elinizde kaşıntıyı, yanmayı giderici ilaç varsa onu sürmek uygun olur.” diye konuştu.

arı sokmasında yapılacaklar,  arı ısırmasına ne iyi gelir , zehirli arı sokması,  omurilikten arı sokması, MEME KANSERİNE ARI SOKMASI,  genel sokmalar nasıl olur, arı sokması, arı sokması sonrasında

Google arama etiketleri:
[  arı sokmasında yapılacaklar,  arı sokmasında yapılcaklar,  balarılarının sokmsıda yapılacaktedavi,  ]
Share.

About Author

Leave A Reply