Astım ve Astım Krizi Nedir?

Belirli aralıklarla şiddetli nöbetler halinde gelen öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı ile kendini gösteren bir çeşit allerjik hastalıktır. Astımlı hastalarda solunum yolları aşırı derece de hassastır ve ileri derecede daralma gösterir. Astım krizi esnasında akciğerlerde kanın oksijenlenmesi ve karbondioksitin dışarı atılması yavaşlar ve hastada momarma olur. Krizde ki bir hastanın solunum yapabilmek için büyük çaba sarf eder, hırıltılı bir solunum olur. Nöbet haricinde hasta tamamen normaldir.

Ortaya Çıkış Sebeplerine Göre Astım Çeşitleri :

1- Dışarıdan Kaynaklanan Astım:

Dış tesirler neticesinde oluşur. Allerjiktir.. Bu kişilerde genellikle ailevî olarak astıma meyil vardır. Astım daha çok allerjikli hastalıklara meyilli olan kişilerde görülür. Kişi allerji yapıcı madderler (toz, polen, vb.) her karşılaştığında kriz ortaya çıkar.

2- Bünyevî Astım:

Allerji ve ailevî özellikler bu astım çeşidi için geçerli değildir. Daha çok 40 yaş üzeri kişilerde görülür. Ortaya çıkış sebebi tam olarak belli değildir.

3- Bedenî çalışmalara bağlı astım:

Bazı  astımlarda yorucu çalışmalar bronşları daralarak krizlere sebep olabilirler.

4- Aspirinin Oluşturduğu astım:

Aspirin alındıktan sonra ortalama 20 dk ile 2 saat içerisinde burun akıntısı, bulantı, kusma nefes darlığı ile kendini gösteren bir astım türüdür.

Astım (Bronşit) Belirtileri:

• En önemli belirtisi nefes darlığıdır.
  • Daha çok nefes verme sırasında güçlük çekilir.
  • Kuru ve inatçı bir öksürür vardır.
  • Yapışkan saydam bir balgam çıkaran hasta, bundan sonra rahatlar.
  • Solunum sesi hışırtılı hırıltılı çıkar. Kriz çok ağır olursa hastada morarmalar gözükebilir.
  • Astım nöbeti daha şiddetlenirse hasta, huzursuzluk, şuur kaybı ve panik içine girer.
  • Düz yatamayarak oturmayı tercih eder.

Teşhisi :

Hastalığın teşhisinde kan ve balgam muayenesi, akciğer fonksiyon testleri, göğüs filmleri yardımcıdır. Ayrıca allerjik deri testleri, krizin ortaya çıkışında rol oynayabilecek allerjik maddeleri tanımamızda yardım eder.

Tedavisi:

Broşlar, solunum yollarını genişletmek veya vücuttan solunum yollarını daraltan maddelerin salgılanmasını önlemek için çeşitli ilâçlar kullanılır. Hastanın krize sebep olan madde ile temas etmesi önlenir. Böyle hastaların sigara içmemesi, tozlu yerlerden kaçınması, yün örmemesi, evcil hayvan beslememesi tavsiye olunur.

Astım krizi geldiğinde burna püskürtülen ilâçlarla solunum yolları genişletilerek hasta kendini rahatlatmalıdır. Geçmediği takdirde aminofilin, kortizon, adrenalin kullanılacak ilâçlardandır.

Desensitizasyon:

Allerji yapıcı maddeye karşı kişiyi duyarsızlaştırır. Astımlının allerjik olduğu maddelerin tespit edilip şahsın bunlara karşı olan hassasiyetini ortadan kaldırmak amacıyla yapılan bir dizi aşı uygulamasıdır.

Astımlı Hastaların Dikkat etmesi gereken hususlar:

Uygun verilmiş tıbbî reçeteler ve hastanın kendi kendine yapamayacağı birkaç ufak yardımla astımlı hastalar normal veya normale yakın bir yaşam sürdürebilirler.

• Yapmamanız gereken şeyleri bilin ve bunlardan uzak durun. Sizi çevrenizde rahatsız eden en ufak bişey olursa bunu çekinmeden söyleyin. Örneğin sigara dumanı.
  • Hastalığınız hakkında bir günlük defteri tutun. Kriz geçirdiğiniz zamanı ve krizi başlatan şeyi not edin. Bu notlar ileride sizin tedaviniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır.
  • Düzenli yaşayın, ihtiyacınız kadar uyuyun. RUhî ve fizikî streslerden kaçının.
  • Kendi kendinizi çürüğe çıkarmayın. Yapabildiğiniz kadar hafif egzersizler yapın. Özellikle yüzme sporu nefes kontrolünü öğrenme için ideal bir öğretidir.
  • İlâçlarınızı daima yanınızda taşıyın. Bu halde kendinize güveniniz ve kriz ihtimali azalacaktır.
  • Nerede olursanız olun tahriş edici maddelerden kaçının.
  • Astımlı bir çocuğunuz varsa aşırı derecede üzerine düşmeyin. İstediği şeyleri yapmasını engellemeniz, hastalığı kötüleştirebilir.
  • Astımlı çocuğunuz varsa evde kürklü veya tüylü hayvan veya benzer şeyler bulundurmayın..

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest

About the Author

Comments

1. izel
    24 Aralık 2011 at 19:41

bende astım hastasıyım nöbetin gelecegini öncedenanlayabiliyorum ve kalp atışlarımı kontrol ettigim zaman bazen nöbetin önleyebilmiş oluyorum ama bazen bir anda olunca gözüm hiç bir yeri görmüyor snra ellerimi sıkııp yere düşmüşüm arkadaşım sonra başımın altına yastık filan koyup kendime getirimş beni temiz hava almamı sağlamış sonra kendime geldim

Leave a comment

*