Sponsor BağlantılarBebek Gelişimi 3 Aylık Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

0

Hayatımızın en değerli varlıkları olan bebeklerimizin, dünya ya gelmeleriyle başlayan hızlı büyüme serüveninde neler yaşadığı ve bakımının nasıl olması gerektiği hakkında biraz bilgi sahibi olmalıyız ki bebeğimizin ihtiyaçlarını doğru bir biçimde anlayabilelim.. 3 aylık bebek bakımı nasıl olmalı ;

3 aylık bir bebek, 3 ayda 2-2.5 kg arasında kilo alıyorsa, sadece anne sütüne devam edilir. Ama 3 aylık bebeğin emme süresi daha da kısalmıştır. İki göğsü toplam 6-7 dk emmesi yeterli gelir. Emdikten sonra dik tutma işlemi yarım saatten daha da aza indirilir. Yatırırken de 3 aylık bebek, sırt üstü ya da sağ yana yatırılabilir. Ancak eğer bebeğin dönmeleri varsa, kendisi dönebiliyorsa bebekte yatış pozisyonundan dolayı ani bebek ölümü riski azalmış demektir. Fakat ilk 3 ayda bebeklerde beslenme sonrası hemen yatırıldığında kendini kurtaramadığı için kusmadan dolayı aspire edebilir ve bundan dolayı ani bebek ölümü riski yüksektir.
3 aylık bebekte kolik ağlama nöbetleri genelde azalmıştır veya tamamen geçmiştir. Bu nedenle annenin beslenmesi önemlidir. İlk üç ayda anneye gaz problemini artırabilecek; çay, kahve, kola, kuruyemiş, çikolata, süt gibi gıda maddeleri verilmemelidir. 3. ayda kolik ağlamalar geçtiği için anne artık herşeyi yiyebilir çünkü artık gaz problemi kalmamıştır.

 

3 Aylık Bebek Bakımı

3 aylık bebeğin bakımında; bebeğin alt değişimi, giyimi ve bulunduğu ortam çok önemlidir.
Alt değişimi gene, bebek huzursuz olduğu zaman ya da beslenme sonrası yapılır.
Giyimi ebeveyn giyimi kadar ya da bu giyimin 1 kat fazlası kadar yapılmalıdır. 3. aya kadar bebeğe genelde eldiven, çorap giydirilmesi tercih edilir. Çünkü ısı regülasyonu tam değildir.
3. aydan sonra vücut ortalama ısısı iyiyse, eldiven ya da çorap giydirmek şart değildir.
Enfeksiyon açısından 3. ay gene çok önemlidir çünkü bebeklerde ilk 6 ayda bağışıklık sistemi tam anlamıyla gelişmediği için, mümkün olduğunca kalabalık ortamlara sokulmaması tercih edilir. Anne ya da babada bir enfeksiyon olduğu zaman maske bağlanması önerilir.
Mümkün olduğunca eve gelen-giden insanlarda enfeksiyon olmaması, varsa bu insanların ziyaretlerinin ertelenmesi tercih edilir.

Google arama etiketleri:
[  3 aylık bebegin cildi nasıl olmalı,  3 aylık bebek bakımı nasıl olmalı,  3 aylık bebekte nelere dikkat edilmeli,  iki buçuk aylik bebekte nelere dikat edilmeli,  üç aylık bebeğe nasıl davranılmalı,  ]
Share.

About Author

Leave A Reply