Sponsor BağlantılarCilt Bakımı Yüz Temizliği (Peeling) Siyah Noktaları Lekeleri Yok Etmek

6

Cildimizin temiz olması oksijen alabilmesi dolayısıyla vücutta rahat bir dolaşımın olmasını ve rahat ferah hissetmemizi sağlar. Özellikle yüz bölgelerinde kapanan gözenekler, yağ kütleleri ile kapanır ve içerisinde oksitlenmesiyle siyah noktaların oluşmasına sebep olur.
Güzel bir cilde sahip olmak için vücudun su ve yağ dengesinin dengeli olması gerekmektedir.

Cilt temizliği ile anlatılmak istenen şey aslında, cildi ölü hücrelerden, terle dışarıya atılan yağ vb tabakalardan arındırıp temizlemektir.

Cilt Bakımını aşama aşama incelemek gerekirse,

ilk aşamamız Cilt temizleme olacaktır,

1-) Cilt Temizleme;

Bakımlı bir cildin ön şartı cilt temizliğidir. Cilt temizliği ile kastedilen olay ise cildi ölü hücrelerden, terle atılan yağlardan, kirden ve makyaj kalıntılarından arındırmaktır. Kirli ve gözenekleri tıkalı bir cilt sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerine zemin hazırlamaktadır. Cildimizi su ve herhangi bir sabunla yıkamak da, gözenekleri temizlemek için tek başına yeterli değildir. Kir, yağ ve makyaj kalıntılarını temizlemek için her gün özel olarak formüle edilmiş bir cilt temizleme ürünü kullanılmalıdır. Dermatologlar da cilt bakımında temizleyici ürünlerin önemini vurgulamaktadır.

Cilt temizleme yöntemlerinden ve en çok tercih edilenlerinden biriside peeling’dir.

Peki Peeling nedir?

Cildimizdeki gözenekleri tıkayan ölü hücrelerden kurtulmayı sağlayan bir tekniktir
Cilt yüzeyini düzgün yapabilmenin en basit yoludur.
Genellikle haftada 2-3 kez peeling kullanılması önerilir, diğer günlerde cilt günlük temizleme ürünleri ile temizlenmelidir.

Cilt Bakımında 2. aşamamız,

2-) Gözenekleri Sıkılaştırma;

Cildimizi temizleyerek gözeneklerde biriken kir,yağ ve makyaj kalıntılarından kurtulabiliriz ancak gözeneklerimiz açık ve geniş olduğu sürece kir,yağ, toz ve makyaj kalıntıları sürekli bu gözenekleri tıkayacak ve yeni sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olacaktır.

Cilt temizleme losyonları, cildimizdeki gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile losyon(ya da tonik) cilt bakımımızın önemli bir adımdır.

Gözenek sıkılaştırma yani losyon uygulama, cilt bakımının temizlemeden sonra ve nemlendirmeden önce gelen ikinci adımıdır.

Cilt bakımında 3. aşama,

Nemlendirme

Derimizde bulunan su, cilde esnek bir yapı kazandırır. Bu özelliği koruyabilmek için cildimizde yeteri kadar su bulunmalıdır. Dış çevre koşulları, cildimize uygun olmayan ürünler, stres gibi nedenler cildimizin su kaybını etkiler. Bu sebeple nemlendirme cildimizin sağlığı ve dengesi için oldukça önemli bir aşamadır.

Yüz Temizliği, Yüzünüzde Siyah nokta ve Lekeler Oluşuyorsa, Siyah noktaları, lekeleri yok etmek kurtulmak için yöntemler;

    a-) Siyah Noktalar ve Sivilceler için Yoğurt ve Limon Suyu

Cildimizdeki istenmeyen oluşumlardan birisi de siyah noktalar ve lekelerdir. Daha temiz bir cilt için evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz limon suyu ve yoğurtla hazırlanan maskeyle, sivilce ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Hazırlanışı;

Bir kâse yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın. Limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler. Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.

    b-) Yulaf Ezmesi Maskesi

Yulaf maskesi, siyah noktalardan kurtulmanın yollarından bir diğeridir. Yulaf ezmesi ile yapılan bu maske ile cildin derinlemesine temizlenmesi ve siyah noktaların yok edilmesini sağlanır. Bu maske ayrıca cildin içinde dolaşan pislikleri temizleyip, cildin fazla yağlanmasını da engeller. Bu nedenle kuru ciltli kişiler tarafından pek fazla kullanılmamalıdır.

Hazırlanışı:

Yulaf ezmesi maskesinin yapımı son derece basittir. Pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra, bunları geniş bir kabın içinde bir kaç dakika ezin. Hazırladığınız bu yulaf ezmesini yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi vücudunuza da uygulayarak, şaşırtıcı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

    c-) Siyah noktalar için Elma Sirkesi

Siyah noktaları yok etme, temizleme ve önlemede kullanılan bir diğer yöntem de Elma sirkesi’dir. Su ile karıştırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin ve su ile durulayın. Elma sirkesi cildinizi yumuşattığı gibi, akneye yol açan mikropları öldürecektir.


Siyah Noktalar ve Sivilceler:

Çok gözenekli ve iyi temizlenmeyen ciltlerde siyah nokta oluştuğunu belirten uzmanlar, hem görünüm hem de sağlık açısından siyah noktaların oluşumunun engellenebileceğini kaydetti.
Gözenekler yağ üretip salgıladıkları için cildi alerjiden ve çevre kirliliğinden koruyor. Eğer gözenekler olmasaydı, yağlar derinin altına iner, yüzde kistler oluşur ve deri altında enfeksiyonlar meydana gelirdi. Ancak çok gözenekli ciltlerde, eğer cilt iyi temizlenmiyorsa siyah nokta oluşuyor. Uzmanlara göre hem görünüm hem de sağlık açısından siyah noktanın oluşmasını engellemek gerekiyor.Yağlı ciltlerde gözeneklerin daha açık olduğuna dikkati çeken uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi yaşayıp tedavi amaçlı ağır ilaçların kullanılmasıyla da cildin yağlanabildiğini kaydetti. Cildin yağlandığı zaman gözeneklerin açıldığını ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalar sonunda ultraviyole ışınlarının da gözenekleri genişlettiğinin belirlendiğini vurguladılar.

İşte uzmanlara göre sivilceyle başa çıkmanın yolları:

  • Gözenekleri daraltmak

Gözeneklerin açılması için ilk etapta gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, yağ ifrazatını durdurmak ya da dengelemek lazım.

Yağlı ciltler daima su miktarı az olan ciltlerdir. Su miktarı az olduğu zaman ölü hücrelerin doku yüzeyine çıkıp asitli tabaka ile koruma faktörü oluşturması zorlaşır. Bu nedenle cildin yüzeyi dış etkenlerden zarar görür. O halde ciltteki su miktarı arttırılmalıdır. Yağ ifrazatının yavaşlatılması, ciltteki su miktarının artırılmasıyla mümkündür. Bunun için de su bazlı ürünler kullanılması ve doğru ürünün kullanılması şarttır. Cildinize uygun ürünü kullanmak için de bir uzmana danışmanızda fayda var.

35 yaş altı ciltlerde, gözenekler kendiliğinden kapanır. Dengeli bir cildin gözenekleri kendiliğinden kapanır. 35 yaşın altındaki genç ciltlerde gözeneklerin kapanması kolaydır. Eğer cildin su ve yağ dengesi düzelirse gözenekler ya kendiliğinden, ya bakımla ya da maskeyle kapatılabilir. Ama yaşınız 35′in üzerindeyse deri kalınlaşmış, çizgiler kırık çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zordur. Gözenekleri kapatmak için mücadele vermek yerine, daha fazla büyümemelerini önlemek daha iyi bir çözümdür.

Gözenekleri temizleyen bantlar işe yarıyor mu?

Siyah noktaları azaltmak için uygulanan yöntemlerden biri de bantlardır. Siyah noktaları kimi zaman tümüyle ortadan kaldıran bu bantların kullanımı çok kolaydır. Bantları yapıştırmadan önce uygulayacağınız alanı ıslatıyorsunuz, suyla birlikte yapışkan bir özelliğe kavuşan bandı yapıştırıp kuruyunca çıkartıyorsunuz. Ancak siyah noktaları alan bu bantlar, gözenekteki yağları boşaltamıyor. Oksitlenen bölümü alabilen bantların, dokunun içindeki kanalı kapatan yağ kütlesini alması mümkün değil.

Siyah noktalardan nasıl kurtulabilirim?

Siyah noktalar oluştuktan hemen sonra bir uzmana başvurup temizletilerek, uygun ürünle tekrar oluşmamasını sağlamak gerekir. Oluşmaması için de cildi, sabah akşam temizlemek gerekir. Ancak bunu sabunla yapmamak uygundur.

Cilt Bakımı nasıl olmalı, Cilt Nasıl temizlemeli?

Cildi, türüne göre temizleme sütü ve tonikle temizlemek en doğrusudur. Ardından sürülecek bir nemlendirici kremle bakım tamamlanabilir. Makyaj yapılmasa bile, gündüz çok kirlenen cildi akşam mutlaka temizlemek gerekir.

!!! Siyah noktalarınızı siz temizlemeyin !!!

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de siyah noktaları bilinçsizce sıkmak. Böylece kılcal damarlarda ve doku altı hücrelerinde tahribat meydana gelebiliyor. En iyisi bir cilt uzmanına gidip siyah noktaları temizletmek.

Siyah noktaları kimi zaman tümüyle ortadan kaldıran bu bantların kullanımı çok kolaydır. Bantları yapıştırmadan önce uygulayacağınız alanı ıslatıyorsunuz, suyla birlikte yapışkan bir özelliğe kavuşan bandı yapıştırıp kuruyunca çıkartıyorsunuz. Ancak siyah noktaları alan bu bantlar, gözenekteki yağları boşaltamıyor ne yazık ki. Oksitlenen bölümü alabilen bantların, dokunun içindeki kanalı kapatan yağ kütlesini alması mümkün değil.

  • Buhar banyosu yapın

Yüzünüzdeki siyah noktaları kolayca yok etmek mümkün. Temiz bir tasa kaynamış sıcak su koyun. Başınızın üstüne bir havlu örterek bu suyun buharına bir süre yüzünüzü tutun. Yani yüzünüze basit bir buhar banyosu yapın. Buhar banyosundan sonra siyah noktalar çok kolay çıkar.

  • Nane ferahlığı

Ayrıca evde kolayca hazırlayabileceğiniz maskelerle de siyah noktalardan kurtulmanız mümkün… Birer tutam nane, yabani kekik yaprağı, ıhlamur bir kaba konulup yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra siyah noktaların üzerine sürülür.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir videolu Anlatım :

Google arama etiketleri:
[  Yüzdeki gözenekleri temizleme,  cildi temizlemek,  cilt nasıl temizlenir aşamaları,  cilt temizliği için peeling,  deri mesamelerini büzen gil,  dimidrolla uz silmek,  yüz temizleme yolları,  yüzdeki kir nasıl temizlenir,  yüzdeki lekeleri yok etme yöntemleri,  ]
Share.

About Author

6 Yorum

  1. Bioder in cilt temizleme olarak BIO-CLEAN olarak 2 si 1 arada Temizleyici peeling Jel i çıkmış. harika bir ürün. denemenizi tavsiye ederim.

Leave A Reply