Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli, Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma

0

Çocuklarda tuvalet eğitimi, tuvalet alışkanlığının kazanılması ve eğitimi, çocuk yetiştirme ve onu psikolojik olarak hayata yaşama kazandırma aşamasında çok önemli bir yere sahiptir. Zira bu alışkanlığı zamanında kazandırmayan aileler ileri yaşlarında pek çok problemle karşı karşıya kalabilmektedir.

İşte bugün sizlere çocuklara küçük yaşta tuvalet eğitimi ve alışkanlık kazandırmanın önemini, neler yapılması gerektiğini, hangi uygulamalar ile bu alışkanlığın kazandırılabilceğini anlatmaya çalışacağız..

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ VE ALIŞKANLIK EDİNİLMESİ

  Anne ve babaların çocuklarına tuvalet alışkanlığını öğretirken dikkat etmesi gereken hususlar ve eğitim süreci boyunca yapması gereken davranışlar.

Uykudan önce anne ve babalar tuvalet eğitimi verecekleri çocuklarına sıvı gıdalar vermemeleri bu açıdan faydalı olacaktır. Uykudan önce çocuklar sıvı tüketimi yapmamalarına daha özen göstermeleri gerekmektedir. Uyumadan önce çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını gidermelidirler ve ebeveynler çocukları gece belli saatlerde tuvalete kaldırmalıdırlar. Örneğin;  çocuğu her 4 saatte bir tuvalete kaldırdığımızda tam anlamıyla uyanık olduğundan emin olup tuvaletini yaptırmalıyız.

     TUVALET EĞİTİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

-Çocuk tuvalet ihtiyacını gidermeye hazır olmadığı sürece onu tuvalete alıştıramayacağı gerçeği bilinmeli ve aile çocuğunun buna hazır olduğunu hissettiği anda bu eğitime başlanmalıdır.

-Aile çocuğuyla arasının iyi olmasına ve onunla iyi anlaşmaya özen gösterilmelidir.

-Tuvalete alışmak çocuk için kolay bir şey değildir. Bunu ailede bilmeli ve çocuğa baskı yapmamalıdır.

– Çocuğu tuvalete alıştırma denemelerinde hiçbir sonuç alınamaması durumunda bu eğitimin çocuk için erken olduğunu anlamalıyız. Çocuğu tuvalete karşı soğutmamalı kısa bir süreliğine bu işten vazgeçilmelidir.

      ÇOCUĞU TUVALETE TEŞVİK ETMELİ

-Çocuğun tuvalete alıştırılamadığı durumlarda farklı çözüm yolları aranmalı ona tuvaleti sevdirecek şeyler bulmalı örneğin; değişik hazır tuvaletler veya sevimli desenli iç çamaşırları gibi

-Çocuğun büyüdüğünü kendisine inandırmalı ve onun bir birey olduğunu bir abi veya artık bir abla olduğuna inandırmalı artık beze ihtiyacının kalmadığını vurgulayıp onu bu duruma karşı sıcak bir yaklaşımla ikna etmeye çalışılmalıdır.

– Eğitime başlandığı sırada ailede veya çocuğun çevresinde yaşıtı bi insan varsa onun davranışlarından çocukta kötü etkilenebilmektedir. Bu çocuk için olumsuz olabilmektedir. Örneğin çocuğun kreşteki arkadaşları gibi…

 

TUVALET EĞİTİMİ VE ANNENİN ÇOCUĞA TUVALETİ SEVDİRME YÖNTEMLERİ

-Anne çocuğun hangi saatler içerisinde tuvalet ihtiyacını giderdiğini tespit etmeli ve ne kadar tuvalette kaldığını öğrenmelidir

-Çocuğu tuvalete teşvik ederken ona eşlik etmeli eğer çocuk tuvaletten korkuyorsa çıkana kadar onunla birlikte olmalı yanında olduğunu ona hissettirmelisiniz. Çocuk eğer korkmuyorsa yalnız kendi işlerini yapmaya onu özendirmelisiniz. Örneğin tuvalete yalnız gitmeyi ellerini kendi başına yıkamak gibi ona bu konuda sorumluluklar yüklemelisiniz.

-Bu aşamalardan sonra çocuğunuzun yaptığı çabalar ve gayretler neticesinde onu ödüllendirmeli ve mutlu etmelisiniz.

– Yaptığı davranış karşısında çocuğunuzu övmeli ve kendine güven duygusunu aşılamalısınız.

Bebek ve Çocuklarınız için Tuvalet Eğitiminde 10 Altın Kural

1. Lazımlık satın alın.

Rahat ve sevimli bir lazımlık alın. Eğlence gibi göstererek oturtun. Banyo öncesi, ilk deneme için uygun bir zamandır. Ne işe yaradığını anlatın.

2. Lazımlığın yeri hep aynı olsun

İhtiyacı olduğunda nerede olduğunu bilmesi açısından lazımlığın yeri hep aynı olsun. Gün boyunca birkaç kez oturtun ve ne beklediğinizi anlatın. Sabırlı olun.

3. Bezini çıkarın

Bezini neden çıkarttığınızı ve lazımlığın ne işe yaradığını bıkmadan ona anlatın. Bazı kazalar yaşayabilirsiniz, istikrarlı olun.

4. Sorun

Sakince lazımlık ya da tuvaleti kullanmak isteyip istemediğini sorun. Sakın üstüne gitmeyin. İnatlaşıp altına yapmasına izin vermeyin.

5. Doğru zamanı kollayın

Kimi çocukların düzenli tuvalet saatleri olur. Bu saatler geldiğinde hemen lazımlığa oturtun. Tuvaleti geldiğini anladığınız hareketlerden sonra hemen eyleme geçin ve oturtun.

6. Tuvalete oturtmaya başlayın

çocuğunuz artık lazımlığa oturmaya alıştıysa, tuvalete de oturtabilirsiniz. Onu tuvalete oturtma konusunda cesaretlendirin. çocuklar için özel klozet koltuklarından satın alın.

7. Her şeye hazırlıklı olun

Dışarı çıkmadan önce tuvalete gidilmesi gerektiğini öğretin. Sizinle inatlaşabilir, yine de sabredin.

8. Özel külotlardan alın

Dışarıdayken ne olacak diye panik yapmayın. Alıştırma külotlarını kullanmaya başlamanın tam zamanıdır. Onu giydirin ve dışarı çıkın.

9. Baskı yapmayın

Lazımlık ya da tuvalet arasındaki seçimi ona bırakın. İlk başta lazımlığa yapmasında fayda var. Tuvalete geçmesi için baskı yapmayın.

10. Bezlere elvada

Artık bez kullanmayacağınızı, bezleri küçük bebeklere verebileceğinizi eğlenceli bir şekilde anlatın. Geceleri alıştırma külotu ile yatmasını sağlayın. Unutmayın, sabır bu işin anahtarı.

Sonuç alamadıysanız ne olacak?

önemli olan, bu eğitimin anne-çocuk arasında güç savaşına dönmemesi. Eğitimin olumsuzlukla sonuçlanmasının tek nedeni, çocuğun duygusal olarak tuvalet eğitimine hazır olmamasıdır. Tuvalet eğitimi geri dönüşlüdür. İki ileri – bir geri işler. İlk basamak biraz zordur, bunu bilerek hareket etmelisiniz. çocuğunuz hastalanırsa, bu eğitim geri tepebilir ve hasta olduğu zaman buna ara vermeniz daha doğru olacaktır. çocuğunuz tüm denemelere rağmen tepki gösteriyor, strese giriyor ve sizinle inatlaşıyorsa eğitime ara verin ve bir ay sonra tekrar kararlı bir şekilde başlayın.

  ÇOCUKTA TEMİZLİK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

Tuvalet eğitimi öncesi ve sonrasında da çocuğun temizliğine önem verilmeli ona verdiğiniz tuvalet eğitimiyle beraber temizlik konusunda da eğitmelisiniz. Tuvalet ihtiyacını gidermek ve tuvalet sonrası temizlik eğitimle kazandırılacak bir alışkanlık  ve yöntemdir. Örneğin; sifonu çekmek, tuvalet kağıdı kullanmak, tuvalet öncesi ve sonrası elleri yıkamak bunlar çocuğun eğitilerek kazandırılacağı alışkanlıklar arasındadır. Çocuklar su ve suyla oynamayı su şakalarını sevmektedir. Bunu zevkli bir hale getirmeli ve beraberinde sabunla da oynamaya teşvik edip el yıkama yöntemini de çocuğa aşılayabilirsiniz.

Çocuklar tuvalet eğitimini 4-6 yıl içerisinde kapmaktadırlar. Bu aileler için bazen uğraştırıcı yorucu bir hal alabilir. Bunun için aileler sabırlı ve özverili olmalıdırlar.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamadan önce onun buna hazır olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir.  Eğer çocuk kendisini baskı altında hissederse ve aile baskı yaparsa bu çocuğu kötü etkiler. Ailenin tuvalet eğitiminde çocuklarına karşı anlayışlı olması gerekmektedir. Çocuğa baskı yapılmamalıdır. Eğer çocuk ona baskı yapıldığını hissederse eğitime karşı soğuk olabilir. Korkutma ve ceza yöntemleriyle bazı aileler çocuklarına bu tarz yaklaşımlarda bulunup çocuğu korkutmaktadır. Bazıları da çocuğu tehdit etmektedirler. Bu yöntemler çocuk açısından ve eğitim açısından desteklenmemekte ve bu çocuğun eğitimini kötü etkilemektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply