Sponsor BağlantılarKabakulak Hastalığı Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

0

Kabakulak, kulak alt bölgesinin tükrük bezleri enfeksiyonuna bağlı olarak şişmesi sonucu gelişen bir hastalık türüdür. Genellikle çocukluk döneminde görülen bir hastalık türüdür. Yazımızın devamında kabakulak hastalığına ilişkin merak ettiğiniz sorulara ulaşabilirsiniz..

Kabakulak Hastalığı ve Tedavisi

 

Kabakulak Hastalığı Nedir?

  Kabakulak; tükürük bezlerinde gelişen enfeksiyona bağlı olarak bu bezlerin şişmesiyle seyreden bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında gelişir, adını da buradan alır. Çocukluk döneminin hastalığıdır. En sık 2-6 yaş arasında görülür. Fakat çocukluk döneminde geçirilmediğinde yetişkin dönemde de görülebilir ve yetişkin dönemde tablo daha ağırdır. Tüm yaşam boyunca sadece bir kere geçirilir. Hastalığın etkeni paramyxovirüstür. Yani viral bir enfeksiyondur. Kış sonu ve bahar aylarında daha sık görülür.

Kabakulak bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşmanın en yüksek olduğu dönem bezlerin şişmesinden 24 saat sonrasından üç güne kadar süredir. Ancak şişlik başlamadan önce bulaşıcılık başlar ve şişlik bitene kadar sürer. Direk temas, tükürük damlacıkları yolu ve hastanın tükürüğü bulaşmış eşyalar yoluyla bulaşır. Hastalık hakkında bu özet bilginin ardından şimdi de kliniğine, tanının nasıl konulduğuna ve tedavisine bakalım.

Kabakulak Hastalığı Nasıl Seyreder?

Kabakulak %30 – 40 asemptomatik (bulgu vermeden, gizli) geçer. Bunun dışında genelde diğer birçok hastalık gibi ateş, baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlikle başlar. Ateş 1-6 gün sürer.  Bu genel belirtilerden sonra kabakulağa özgü bulgu olan kulak altı tükürük bezi şişer ve ağrılıdır. Şişlik saatler içinde artar. 1-3 günde maksimuma ulaşır. 3-7 gün sürer ve en geç 10. günde kaybolur. Önce bir tarafta başlar sonra diğer taraftaki bez de şişer. Daha çok çift taraflı şişlikle seyrederken tek taraflı şişlik de olabilir. Ağız içinde yanakta bezlerin açıldığı yer kırmızı ve ödemlidir.

Kabakulak Hastalığı Nelere Neden Olabilir?

Kabakulak tanısı öykü, klinik ve fizik muayenede bezlerin şiş görüntüsü ile konulur. Laboratuar bulguları destekleyicidir. Hastalığın bulgusu çok tipik olduğu için anneler doktora başvurmadan önce de tanıyı koyarlar. Komplikasyon gelişmediği sürece de evde iyi bir bakımla hastalık tedavisiz atlatılır. Ancak bazı durumlarda doktora başvurmayı gerektirir. Önce doktora başvurmayı gerektirecek komplikasyonlardan (komplikasyon: hastalığın gidişi sırasında ortaya çıkabilen ve hastalığı ağırlaştıran tablo) biraz bahsedelim sonra da evde yapacaklarımızı anlatalım.

Kabakulak komplikasyonları erkeklerde daha sık görülür. En sık ateş, baş ağrısı, kusma ve ense sertliğiyle giden meningoensefalit gelişebilir.  Çocuk başını arkaya doğru hareketsiz bir şekilde tutar. Hemen doktora başvurulması gereken bir tablodur.  Bunun dışında erkek çocukta epididimorşit denilen durum gelişebilir. Genellikle şişliğin 8. gününde ateş, karın ağrısı, titreme, kusma şikâyetleriyle birlikte testisler şiş, ağrılı ve üzeri kırmızıdır. Bu iki komplikasyonun dışında Nadiren de pankreatit, artrit, hepatit, myokardit gelişebilir. Tüm komplikasyonlar doktora başvurmayı ve kesinlikle tedavi edilmeyi gerektirir.

 

Kabakulak Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Kabakulağın tedavisinin evde yapıldığını söylemiştik. En etkili tedavi yatak istirahatidir. Beslenmede de kolay çiğnenen ve ekşi olmayan gıdalar tercih edilmelidir. Gerektiğinde yine doktorun önereceği ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Gereğinde sözüne vurgu yapmak istiyorum. Çünkü başta antibiyotikler olmak üzere birçok ilaç bilinçsizce kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok antibiyotiğe direnç gelişmiştir ve bu antibiyotikler etkisini yitirmiştir. Antibiyotiklerin bakterilere etkili olduğunu, kabakulak ise virüs kaynaklı olduğu için hiçbir etkisinin olmayacağı için kullanılmaması gerektiğini ayrıca belirtmek isterim.

Günümüzde aşılanma ile kabakulaktan etkin bir şekilde korunma sağlanmıştır. 12. Ayda KKK ( kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşısı tüm çocuklara uygulanır. Ayrıca ilköğretim birinci ve sekizinci sınıflarda ek dozları yapılır.

Dr. Faruk YAZICI

kabakulak nedir, kabakulak nasıl oluşur, kabakulak belirtileri, kabakulak tedavisi

Share.

About Author

Leave A Reply