Sponsor BağlantılarKulak Zarı Yırtılması (Delinmesi) Belirtisi ve Tedavisi

13

Kulak zarı kulak kanalının içinde bulunan dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran ince bir dokudur. Kulak zarı delinmesi (yırtılması) genellikle travma ya da enfeksiyona bağlıdır. Kulağa darbe gelmesi, tokat atılması, kafa kemiği kırıkları, ani basınç değişiklikleri, toka pamuklu çubuk, kürdan gibi cisimlerin dış kulak yolundan fazla içeri sokulması, kulağa zararlı sıvıların kulaktan içeri girmesi sonucunda oluşabilir. Bunların dışında nadiren orta kulak iltihapları da kulak zarında delinmeye (yırtılma) sebep olabilir.

Kulak Zarının Delindiği (Yırtıldığı) Nasıl Anlaşılır?

Kulak zarında oluşan deliğin (yırtığın) yeri ve büyüklüğü işitmeyi doğrudan etkiler. Eğer kulağa alınan ciddi darbe ya da travma sonucu orta kulaktaki kemikçikler birbirinden ayrıldıysa işitme kaybı da ciddi olacaktır. Aynı şekilde alınan darbeden ya da geçirilen travmadan iç kulak zedelendiyse yine ciddi işitme kayıplarına neden olabilir. Hastalar işitme kaybı, kulaklarda uğultu ve çınlama, bazen uğultuyla birlikte kulaklarda akıntı, baş dönmesi şikayetleriyle kulak zarının delindiğini (yırtıldığını) anlayabilirler. Beklenenin aksine genellikle ağrı olmaz.

Delik (Yırtık) Kulak Zarı Tedavi Edilir mi?

Aslında kulak zarı delinmelerinin (yırtılmalarının) bir çoğu birkaç hafta içerisinde kendi kendine iyileşir. Bir kısmında ise iyileşme süreci aylarca sürebilir.

Ancak sonuç olarak en fazla 6 hafta içerisinde kendiliğinden kapanmayan deliklere (yırtıklara) cerrahi operasyon gerekebilir.

Kulak zarında delik (yırtık) olan hastalarımız bu durumu önemsemez, yıllarca akıntı devam eder ve kulağını korumazsa daha ciddi problemlere yol açabilir.

Özellikle bahsedilen olaydaki gibi kulağa ani bir darbe sonucu oluşan kulak zarı delinmesinde (yırtılmasında) herhangi bir enfeksiyon eklenmezse büyük oranda kendi kendine iyileşir ancak bir KBB uzmanının desteği alınarak iyileşme sürecinin doğru ve hızlı olması sağlanmalıdır.

>>

Kulak Zarı Delinmesi (Yırtılması) Şikayetiyle Gelen Hastalarınıza Yaptığınız İlk Uygulamalar Nelerdir?

Öncelikle bu şikayetlerle gelen hastalarımıza işitme testi yaparız. Zardaki deliği kapatmanın, banyo ve yüzme sırasında orta kulağa su kaçmasını engellemek (Aksi takdirde kulak enfeksiyonları oluşabilir), iyileşmede düzelme ve çınlamada azalma sağlamak gibi çeşitli yararları vardır. Zardaki delik (yırtılma) çoğu zaman deliğin kenarına mikroskop altında iyileştirici ilaçlar ve kağıt kapama ile yama yapma yöntemi uygulanır. İlaçlarla akıntı çoğu zaman durdurulabilir. Deliğin tamamen kapanması için birkaç defa (3-4 defa) yama uygulaması gerekebilir. Ancak bu uygulamalardan sonra kapanmayan delikler (yırtıklar) için cerrahi müdahale uygulanması gerekir.

Nasıl Cerrahi Müdahale Uygulanır?

Delik (yırtık) kulak zarı için değişik cerrahi teknikler vardır. Ancak uygulanan tüm tekniklerde iyileşmesi amacıyla zar bir doku ile kapatılır. Timpanoplasti dediğimiz müdahale de deliğin kapatılması ve işitmenin düzeltilmesinde tam başarı sağlanabilir. İşitme kaybının fazla olduğu durumlarda orta kulak kemikçiklerinin tamiri ya da orta kulak ve çevresinde yerleşen iltihabın temizlenmesi operasyonları gerekebilir.

Google arama etiketleri:
[  kulak zarı patlaması,  kulak zarı delinmesi nasıl anlaşılır,  kulak zarının delinmesi nasıl anlaşılır,  kulak zarı patladığı nasıl anlaşılır,  kulak zarı nasıl patlar,  kulak zarı yırtılması nasıl anlaşılır,  kulak zarı patlarsa,  11 aylık bebeğin kulak zarı tokatla patlar mı patladıgını nasıl anlarm,  kulak zarı delindiği nasıl anlaşılır,  Kulak yırtılması belirtileri,  ]
Share.

About Author

13 Yorum

 1. BEN TİMPANOPLASTİ AMELİYATI OLDU GENE ZARIM DELİNDİ 6 AYDIR TEDAVİ OLUYOM KULAK ZARIM KAPANMADI VE KULAĞIMDAN HAVA ÇIKIYOR BUNU YANI SIRA AKINTI/AĞRI/BAŞDÖNMESİ/ÇINLAMA OLUYOR NE ÖNERİYORSUNUZ?

 2. BENCCE SEB MEDİCALPARK HASTANESİNE GİT BENİMDE BAŞIMDAN GEÇTİ BU OLAY DOKTOR SANA SİGARA JELATİNİ YERLTEŞTİRİR KULAĞINA BİR AYDA İĞLESİR

 3. geçen günbenim kulağımın içi feci şekilde kaşındı bende boş bulunup uçlu kalemi kulağıma soktum ve en dipteki yeri çizdim acaba benim kulak zarım yırtıldımı o günden beni acıyor iki gün filan anca oldu ağrı yok ama böyle acıyo işte lütfen acil bişey söyleyin

 4. Benim de kulak zarım sanırım delik,ve kulağıma hava girdiğini hissediyorum biliyorum.evdeyken normal fakat disari adim attigimda hemen basliyor bu olay..konustugumda sanki sesimi duyuyormusum gibi oluyor ayni anda,bu yuzden konusmami dengeleyemiyorum :( cok uzun zamandır bu illeti çekiyorum..doktora gittigimdede anlatıyorum bu olayı ve bana ısrarla kulaginmi cinliyor diyor işitme testi yaptırıyor hepsi pozitif çıkıyor fakat sonucunda yapılacak birşeyi yok kulak cinlamasina diyor ve gönderiyor beni hersey keske bu kadar kolay olsa…

 5. mrb uzun süredir griptim boğaz ağrım vardı birden kulağım tıkandı ve aynı gün akşam üzeri kbb ye gittim doktor orta kulak iltihabı geçirdiğimi ve kulak zarımın delineceğini söyledi eve geldim kulağım daha çok agrıdı kulagmdan ilthap ve kan gelmeye başladı doktra gitti kulak zarımın delindiğini söyledi 3 gündr antibiyotik kullanıyorum ama hala akıntı devam ediyor kulağım tıkalı ameliyata gerek varmıdır acaba yoksa antbiyotikle geçer mi

  • ihmal etmeyin kontrol ettirin uzman bi hekime.. Kulak iltihaplarında iç doğru akıntılar beyin hücrelerin ölümüne sebep olmakta ve kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.. Geçmiş olsun.

 6. geçenlerde arkadaş vurdu kulağıma denk geldi veee kulagım cınladı uzun süre acıdı vee duymuyorum hiç bir şeyi sol kulagımda hep bir uğultu varrrr geçmek bilmedi sizce ne olmuş olabilir geçermi bir hafta falan oldu daha hep ugultu baslı müzik dinlerken duyamıyorum hiç bişiy geçmesi için napmalıyım doktora gitmedim henüzzz

 7. ii günlerr kulağımm alt kısmı yırtıldıııı küpeden dolayııı kendi kendine kapanırmıı operasyon geerklimii ne olurusnuz cvp verin ?

 8. Vildan Hanım aynı olay benimde başımda ve 40 gün sonra balık adamlık sınavım var derin nefes aldığım zaman soğuk hava girdiğini hissediyorum. 4 farklı hastaneye ve doktora gittim teste soktular kulağıma basınc verdiler bi şey yok dediler.ama ben hissediyorum bi sorun var.senin şu anki durumun nedir bi gelişme var mı bana bi dönersen sevinirim benim için önemli bi konu çünkü simdiden tesekkürler

 9. Kulağıma 2 gün önce su kaçtı ve çıkmadı şimdi ses geldiğinde veya konuştuğumda sağ kulağım tıkanıkmış gibi boğuk ve bulanık bir şekilde duyuyorum acaba bunun nedeni nedir.

 10. benım kulagıma tokat atıldı sonra doktora gıttık dokto kulak zarın patlamıs dedı ama duyuroum iyi duymasamda duyorum bana oksıjenlı su verdı onu damlatıyorum sızce geçermı doktor bey kulak zarı tamamenmı patlamıs yoksa delınmısmı ?

  • öncelikle çok geçmiş olsun… bu husus muayene edilmeden üzerinde yorum yapılacak bir durum olmadığı için size tavsiyem doktorunuza giderek muayene olup onun size söyleyecekleri doğrultusunda hareket etmenizdir.

Leave A Reply