Sponsor Bağlantılar



Metabolizmayı Hızlandıran Bitkiler, Hızlandırıcı Bitki Çayları

0

Metabolizma, günlük insan vücudunun harcaması gereken minimum enerji miktarı olarak tarif edilebilir ve metabolizmanın doğru şekilde belirli oranda hızlandırılması fazla kilosu olanlar, zayıflamak isteyenler için kilo vermede ve forma girmede gereklidir. Yani bunun tersini düşünürsek metabolizmamız yavaş ise kilo alımımız hızlı olacaktır. Eğer hızlı kilo aldığınızı düşünüyorsanız metabolizmanın yavaş çalışıyor demektir.
Metabolizmayı hızlandırmanın çeşitleri yolları vardır, bugün sizlere metabolizmayı hızlandıran bitkiler ve bitki çaylarından bahsedeceğim.

Öncelikle Metabolizmayı hızlandıran bir kaç besin, yiyecek söyleyelim;
Yumurta, kırmızı acı biber, yeşil çay, badem, sirke, zeytinyağı, salata ve peynir metabolizma hızlandırma da önemli besinlerdendir.

Gelelim asıl konumuz olan metabolizma hızlandırıcı Bitkiler ve bitki çaylarına, metabolizmayı hızlandırdığı bilinen bitkiler;

Metabolizmayı Hızlandıran Bitkiler ve içerikleri

Kefir:
Amerika ve İtalya’ da yapılan araştırmalar sonucunda, kalsiyum miktarı kiloları da etkiliyor. Süt ürünleri, vücut için çok önemli mineralleri içeriyor.. Örneğin yarım litre kefir, protein ve lesitin içeriyor ve günlük kalsiyum ihtiyacının %75’ini karşılıyor.

Sivri Acı Biber:
Acı biberin çok az bir miktarı bile hemen alnımızda terlemeye sebep oluyor. Bunun nedeni biberdeki doğal acı maddesi kapsaisin. Aynı spor yaparken olduğu gibi, bu madde de kısa süreli olarak vücut ısısını yaklaşık %25 oranında yükseltiyor. Sonuç olarak kalori ihtiyacı da geçici bir süre için artıyor.

Yeşil Çay:
Yeşil çayın biline etkileri kolesterol düşürmesi, kanser ve kalp krizinden korumasıdır. Yapılan araştırmalar, yeşil çayın aynı zamanda yağın vücutta ve karaciğerde depolanmasını önlediğini de ortaya koydu. Ayrıca vücuttaki enerji tüketimini de artırıyor.

Zencefil:
Zencefilin köklerindeki maddeler, tıpkı kırmızı biberdeki gibi, dolaşım ve sindirim sistemini uyarıyor. Yemeklerde baharat olarak kullanılan veya çay olarak tüketilen zencefil aynı zamanda mide ve bağırsaklardaki gazı da söktürüyor.

Limon:
C vitamini açısından zengin olan limon, bağışıklık sistemine bol enerji sağlıyor. Böylece kaslar daha fazla yağ yakıyor.Soğan: Soğanın içinde yer alan kükürt bileşimi “Alicin” kan dolaşımını uyarıyor, sindirimi harekete geçiriyor, vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakılmasını arttırıyor. Sarımsak ve yeşil soğan da aynı etkiye sahip.

Tarçın:
Tarçın, insülinin etkisini iyileştirdiğinden, daha az insüline ihtiyaç oluyor. Bu sayede yüksek insülin değerinin oluşturduğu komplikasyonlardan kaçınmak mümkün olabiliyor. Yemekleri bu baharatla tatlandırmakta fayda var.

Metabolizmayı Hızlandıran (Metabolizma Hızlandırıcı) Bitki Çayları;

Ünlü diyetisyen Selahattin Dönmez, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olabilecek bitki çayı tarifini aşağıdaki şekilde hazırlıyor…

Selahattin Dönmez’den Metabolizmayı Hızlandıran ve Zayıflamaya Yardımcı Olan Bitki Çayı Formülü:

  • 2 Tane Elma
  • 1 Tane Limon
  • 1 Tane Kuru Dal Tarçın
  • 1 Tatlı Kaşığı Karanfil
  • 1 Tatlı Kaşığı Karabiber
  • 2-3 Lt Su

Hazırlanışı:

Elma ve limonu iyice yıkayın. Bir kabın içine, kabuklu bir şekilde dilimleyin. Çekirdeklerini atmayın. Daha sonra, karabiber, tarçın ve karanfili ilave edin. Üzerine 2-3 litre kadar su koyup kaynatın. Karışımı süzün.

Bu karışımın, her öğünden sonra, sıcak olarak içilmesi tavsiye edilir.

Zayıflamaya yardımcı bir bitkisel içecektir..

Google arama etiketleri:
[  metabolizma hızlandıran bitkiler,  metabolizma hızlandırıcı çay,  www metebolızmayı hızlı calıstıran bıtkı,  ]
Share.

About Author

Leave A Reply