Sponsor BağlantılarÖdem Nedir? Nasıl Oluşur, Ödem Söktürücü Geçirici Diyet

0

Ödem;
Vücutta oluşan içi sıvı dolu şişkinliklere ödem denilmektedir. Ödem vücutta şişliklerin ortaya çıkmasına sebep olur. Özellikle yeteri kadar su içilmiyorsa, vücudun kendini koruma mekanizması harekete geçer ve ilk alınan suyu ödem olarak belirli bölgelerde depolamaya başlar.

Su biriktiren dokular cildin hemen altında olursa, derimiz şişkin ve gergin görünür. Parmakla bastırdığmızda beyaz bir iz ve çukurluk kalır. Ama tüm ödemler deri altında olmadığı gibi, hepsi de böyle parmakla bastırınca kendini ele vermezler..

Ödem Nasıl ve Neden Oluşur?
Ödemin hastalık olarak isimlendirilemez daha çok hastalık habercisi belirticisi olarak anılır, vücudun bazı rahatsızlıklar sonucu tepkisi şeklinde oluşur genellikle ödemler. Bilhassa vücudun su alımı ile su çıkışı arasındaki denge bozulduğunun habercisidir. Vücudumuzdaki sıvılar kan ve lenfatik sistem aracılığı ile dolaşırlar, dokuların ihtiyacı olan gıdaları taşırlar. Bu sıvılar kan damarlarının duvarları dışına çıkıp hücrelere gıda ulaştırırlar. Sonra da damarlara geri dönmeleri gerekir. Ama işler her zaman böyle mükemmel bir şekilde yürümez.

Ödem Sonrası Şüphelenilebilecek Hastalıklar
Bir hastalıktan ziyade basit ve geçici bir belirti gibi görülen ödem, böbrek yetmezliği, karaciğer bozukluğu, kalp rahatsızlıkları, damar tıkanmaları, alerjik durumlar, hormonal ve psikolojik sebeplerden dolayı oluşabilir. Bu nedenle, ödem tedavisinden önce iyi bir muayene ve tetkik yapılması gerekmektedir.

Ödemin En önemli belirtileri,

Ödem ellerde ayaklarda ve göz kapaklarında şişmeye neden olur. Bu durumda kişi yüzük takamaz, ayakkabı giyemez hale gelir.

Ödem nasıl anlaşılır,

Ödem, doku aralıklarında normalde bulunan sıvının artması sonucu oluşur. Deri altı dokusunda sıvı biriktiğinde vücudun o bölgesi şişer ve bu şişlik üzerindeki deri gerginleşir. Eğer bu bölgedeki şişkinlik parmakla bastırdığınızda çukurlaşıyor ve parmağınızı kaldırdığınızda sıvı tekrar çukuru dolduruyor ve şişiyorsa vücudunuzda ödem oluşmuş demektir.

İdiopatik (bilinmeyen-gizli) Ödem

“İdiopatik ödem” nedeni bilinmeyen, gizli ödem olarak adlandırılır. Yüksek karbonhidrat yani patates, pilav, makarna, ekmek ve tahıl tüketimi veya az ya da çok tuz tüketiminden oluşabilir. Ayrıca yetersiz protein alımı (et, süt, yumurta) ve psikolojik nedenler de “idiopatik ödem”i tetikler. Riskli bir hastalık olmamasına rağmen hem tanısını netleştirmek hem de hastanın psikolojisinin rahatlaması için ödem oluşturan nedenlerin araştırılması ve ortadan kaldırılması gerekir.

Ödemli Kişilerin dikkat etmesi gerekenler,
Bir uzman tarafından kontrol altında tutulmak en önemlisidir. Bunun yanısıra yediklerinize dikkat etmeli, günde iki litre ılık su içmeli ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tuzu tamamen hayatınızdan çıkarmak da vücutta ödem oluşturur. Düzenli egzersiz de ödem kontrolü açısından önemlidir.

Ödem bir hastalık değildir, daha çok bir hastalığın habercisi sayılmaktadır. Bu sebeple mutlaka kişide ödem oluşuyorsa bunun sebebini iyice araştırmalı düzenli olarak sağlık kontrollerine gidip kendisini sık sık kontrol ettirmelidir.

Ödemler genellikle vücutta sodyum klorur olarak bilinen “yemek tuzu” toplanmasından oluşur. Hastalığın sebebi ne olursa olsun dokularda su toplanmasına sebep olan olay tuz birikmesidir. Bu yüzden ödem olan kişiler aşırı tuz tüketiminden kaçınmalı ve tuzsuz perhiz yemekleri yiyecekleri tercih etmelidirler.

Tuzsuz perhiz özellikle yaygın ödemi olanlar için yapılır. Önce su giderici rejim yapılır sonra tuzsuz perhiz yapılır. Tuzsuz perhis yapan bir kişi günde  yarım kiloya yakın kilo kaybeder.

Ödem için kullanabileceğiniz perhiz tarifi;

Öğle Yemeği:

tuzsuz ekmek 200 gr,

patates 700 gr,

tereyağı 50 gr (tuzsuz olmak şartı ile),

Akşam yemeği:

tuzsuz ekmek 250 gr,

patates 300 gr,

pirinç 100 gr,

şeker 100gr,

tereyağı 25 gr (tuzsuz)

Tuzu az gıdalar :

Patates, un, bezelye, sebze, meyve, taze peynir (tuzsuz olanlardan), şeker, çay, kahve, çikolota, yumurta..

Ödem Geçirici, İyileştirici, Söktürücü, Atıcı Diyet,

Gürkay Kubilay’ın kanal d doktorum programında ödemli kişiler için iyiyleştirici özelliği bulunana özel ödem iyileştirme, söktürme, ödemi atan diyet tarifi.

1 GÜNLÜK ÖDEM ATICI DİYET

SABAH:

AZ YAĞLI MEYVELİ DOĞAL YOĞURT
2 MANDALİNA

ÖĞLEN:

KEREVİZ ÇORBASI
BUĞDAY EKMEĞİ

ARA ÖĞÜN:

1 DİLİM KAVUN

AKŞAM:

FIRINDA TAVUK GÖĞSÜ (SARIMSAKLI)
BUHARDA PİŞMİŞ BROKOLİ VE HAVUÇ
1 ADET MUZ

Google arama etiketleri:
[  ödem,  ödem nasıl anlaşılır,  ödem nasıl hastalıktır,  ödem nasıl oluşur,  ]
Share.

About Author

Leave A Reply