Sponsor Bağlantılar



Sigaranın Zararları Nelerdir? Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar

7

Sigara insanı yavaş yavaş ölüme götüren, ve günümüz dünyasında pek çok ölümcül hastalığın özellikle pek çok kanser çeşidinin baş aktörü olan ve bünyesinde 4,000’e yakın zehir çeşidi bulunduran, tütün (tabacco) adı verilen bir bitkinin yaprağının kurutulmasıyla yapılan ‘ölüm’ aracıdır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan araştırmalara göre, şuan dünya genelindeki ölümlerin %35’i sigaranın yol açtığı kanserlerden ileri gelmektedir.

Sigaranın insan vücudu üzerinde pek çok etkisi vardır. Sigaranın etkilediği başlıca organlarımız;

Akciğer, gırtlak, ağız , dil, mide oniki parmak, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, cilt , göğüs(meme) , rahim ve prostat kanserlerinin , göz ve beyin tümörleri ve daha pek çok bölge de ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Sigaranın Tarihi Geçmişi :

Sigara, tütün bitkisinin kurutulmuş ve kıyılmış sarılmış yapraktan yapılmıştır, yapılan araştırmalara göre de içerisinde nikotin başta olmak üzere 4 bine yakın zehir olduğu tespit edilmiştir.

Tütün tohumları önce özel bir alanda çimlendirilir, büyütülür ve daha sonra tarlaya dikimi yapılır. Tütünün ana vatanı amerika’dır. Avrupa’ya da amerikanın keşfi sonrasında getirilmiştir. Bilenen ilk kaynaklarda Kuzey Amerika da, Meksika da ve Haiti de insanlar tütünü mağralarda yakarak dumanını içlerine solurlardı. Daha sonra Kolombos ve arkadaşları 1511’de Petrus (Tabaccos) ismiyle İspanya ve Portekiz’e soktular.

1560 senesinde Fransa Büyükelçisi Jean Nicot Fransa Sarayı’na şifa verici bir bitki olarak tütün tohumlarını soktu. Tütün Fransa’dan Almanya’ya,daha sonra da bütün dünyaya yayılmıştır. Nicot’un ününe izafeten tütünün içindeki zehire Nikotin adı verildi.

Günde bir paket sigara içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 misli fazladır.

Sigara vücuda girmesiyle birlikte, damarlarımızda ki kan  hücrelerine saldırır ve kanı pıhtılaştırır, damar çeperinin kalınlaşmasına yol açar. Bunun doğal sonucu da damar sertliği ve yüksek tansiyon olarak kullanan kişiye geri döner. Bu oluşum süresi beraberinde, göz , beyin , kalp, karaciğer, böbrek başta olmak üzere bütün damarlarda çatlama , yırtılma ve tıkanmalar yapar. Kan dolaşımı yavaşlar, nabız sayısı artar, solunum yetmezliği görülür. Hafıza kaybı, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, felçler, böbrek ve karaciğer bozuklukları gibi pek çok hayatî rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir.

Sigara ve Etkileri :

 • Sigara , hücrelerimize hayat ve enerji veren C ve B vitaminlerinin düşmanıdır.
 • Sigara , tükürük akımını azaltır, bu da akciğer hastalığına götürür.
 • Sigara , alınan ilaçları etkisizleştirebiliyor.
 • Sigara içenlerde hastalık , yara ve ameliyatların tedavi süresi uzun sürüyor.
 • Günde bir paket sigara içen 20 yılda 5 – 7 kg katran vücuduna depo etmiş olur.
 • Sigara , dişleri sarartır, cilt güzelliğini ve rengini bozar, göz parlaklığını kaybeder, ses tellerinin ahengini bozar.
 • Sigara aile bütçesini olumsuz şekilde etkiler, yangınlara sebep olur, çevre kirliliği yaratır.

Sigaranın Yol açtığı Zararlar:

 • Kötü ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
 • Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
 • Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
 • Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
 • Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
 • Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
 • Burunda koku alma duyusu azalır.
 • Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
 • Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.
 • Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.
 • Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
 • Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.
 • Gebelikte anne tarafından içilen sigara bebek gelişimi olumsuz yönde etkiler. Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.
 • Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.
 • Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
 • Kemik erimesine neden olur.
 • Burger hastalığına sebep olur. Bu hastalık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
 • Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.
 • Pankreas kanseri riski artar.
 • Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.
 • Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.
 • Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.
 • Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.
 • Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.
 • Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır.
 • Sigarayı Bırakmak İsteyenler için Tedavi Yöntemleri:

  Sigara tedavisinde uygulanan başlıca yöntemler;

  Bu işe başlamadan önce kendinize tekrar tekrar sormalısınız gerçekten ben bu ölüm aracını bırakmak istiyor muyum, bende herkes gibi rahatça nefes almak, koşmak yüzmek,  yaşamdan tat almak istiyor muyum diye kendinize sorun ve olumlu bir yanıt ile BEN SiGARAYI BIRAKACAĞIM diyorsanız aşağıda yer alan uygulamayı 7 gün deneyin ve sigarasız sağlıklı bir yaşama merhaba demeye hazır olun.

  İşte 7 gün içerisinde sigarayı bırakma yöntemi;

 • Spor, sigaranın yerini tutabilecek en iyi şeydir. Spordan sonraki tatlı yorgunlukiçindeki bir bedenle sigara içmek hiç de çekici gelmeyecektir. Bu nedenle içinizde step dansı ya da yoga öğrenmek, tenis oynamak veya koşmak için bir arzu duymuşsanız, şimdi bunu gerçekleştirmenin tam sırasıdır. Eğer bu etkinliklere sigarayı bırakmanın birinci günü başlarsanız çok daha iyi olur. Kendinize bir cimnastik kitabı alıp içindekileri evinizde kendi başınıza da uygulayabilirisiniz.
 • Sigarayı bırakma gününden önceki gün içebildiğiniz kadar çok sigara içmek de yararlı olur. Birinci günden önceki gün üç paket ya da içebildiğiniz kadar fazla sigara için. Sigaranın yaratabileceği en berbat duruma düşün; yoğun duman içinde bir oda, acıyan bir boğaz, ağızda leş gibi nikotin tadı ve kıpkırmızı gözler.
 • Sigarayı bırakmayı bir işkence gibi görmeyin. Sigara içmeyi biraktığınız ilk günler bir parça rahatsızlık duyabilirsiniz. Örneğin ciğerler temizlenmeye başladığı için birkaç gün öksürük şiddeti ve balgam artabilir. Eğer bu şikayetler sizi endişelendiriyor ise doktorunuza danışıp ayrıntılı bilgi alın.
 • 1.GÜN

  1. Sigarayı bırakmanızın temel nedenlerini bir liste halinde yazın. Bu listeyi gözünüze çarpacak heryere asın; banyo aynasına, buzdolabına veya televizyonun üstüne. Bir kopyasını da yanınızda taşıyıp iradenizin zayıfladığını hissettiğinizde cebinizden çıkarıp tekrar okuyun.
  2. Bütün sigara paketlerinizi atın.
  3. Yalnızca bir paket ve en sevmediğiniz sigarayı alın. Böylece sigaranıza zahmetsizce ulaşamayacak ve içtiğinizde beklediğiniz zevki alamayacaksınız. Normalde içtiğinizden daha düşük nikotin ve katran içeren bir markayı seçmeniz vücudunuzun nikotinsiz günlere daha kolay adapte olmasını sağlar.
  4. İçtiğiniz sigara miktarını gösteren listeyi paketinizin üzerine yapıştırın. İçtiğiniz her sigarayı yakmadan önce kaydetmeyi ve numaralandırmayı unutmayın. Böylece kısa süre sonra günde ne kadar sigara içtiğiniz konusunda bir fikriniz olacaktır. “1” numaralı sigara, onu içmeden yapamayacağınız sigara, “2” numaralı sigara çok istediğiniz ancak birinci kadar dayanılmaz olmayan ve “3” numaralı sigara onu içmeden de yaşayabileceğiniz sigaradır. Sigaranın yanına zamanı ve onu içerken içinde bulunduğunuz durumu da yazın. Örneğin otobüs ya da önemli bir telefon beklerken veya sıkıntılı ve endişeli olduğunuz bir zaman gibi. Canınız her sigara içmek istediğinde, bu liste doldurma işini eksiksiz yapmayı ihmal etmeyin. Kül tablalarınızı temizlemeyin. Kül tablanızın bir süre sonra ağzına kadar dolduğunda ortaya çıkan iğrenç tabloyu gözlerinizle görün.

  2.GÜN

  1. Bugün “3” nolu sigarayı içmeyeceksiniz ve kendinizi numaralandırma hataları yaparak kandırmayacaksınız.
  2. Sigara, tiryakinin ağzını meşgul eder. Bunun bir başka yolu da şekersiz sakız çiğnemektir. Yanınızda her zaman sakız bulundurun. Bunun yerine şekerleme ve meyva suyu da yiyip içebilirsiniz. Birçok kişi kilo almaktan korktuğu için sigarayı bırakmadığını söylemektedir. Eğer planlı ve dengeli yerseniz şişmanlamazsınız. Sigara yakma alışkanlığınız varsa yemeğiniz bittiği an da sofradan kalkın ve 5 dakikalık kısa bir yürüyüşe çıkın. Duman yerine ciğerlerinize dolan temiz hava yemeğin tadını daha iyi çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

  3.GÜN

  1. “3” numaralı sigaraları içmemek çok da kötü bir işkence sayılmazmış. Bugün belki “2” numarayı bile içmeyebilirsiniz. İçtiğiniz sigaraları listenize kaydetmeyi unutmayın. Her sigaradan önce kendinize “bu sigarayı gerçekten istiyor muyum? ” sorusunu sorun.
  2. Sigara içmek yerine derin nefes alıp verme egzersizi yapmayı deneyin. Rahatlayın iki ya da üç kez derin nefes alıp verin. Kendinizi gerçekten daha iyi hissedeceksiniz. Bu egzersiz, sigara içmeme kararınızı destekleyecektir.
  3. Sigara içmeden durabileceğiniz belli bir süre belirleyin. Örneğin günün en fazla sigara içtiğiniz döneminde sigara içmeden en fazla ne kadar dayanabileceğinizi ölçün. Günün ilk sigarasını içmeyi mümkün olduğu kadar geciktirin. Eğer çok tiryaki iseniz en az bir saat, ortalama sigara içen biriyseniz iki saat ve az sigara içen biri iseniz yarım gün sigara içmemeyi deneyin. Unutmayın ki otobüs ya da tiyatro gibi sigara içmenin yasak olduğu yerlerde kendinize hakim olabiliyorsunuz.
  4. Sigara markanızı değiştirme zamanı geldi. Artık daha düşük katran ve nikotin içeren bir sigara alıp tütünün vücudunuza verdiği zararı daha da azaltabilirsiniz.

  4.GÜN

  1. Bugün “2” numaralı sigarayı bırakıyorsunuz. Gerçekçi olun. Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan “1” numaralı sigarayı gerçekten ihtiyacınız olduğu bir anda için.
  2. Şimdi biraz rahatlıyoruz. Gidip gerçekten sevdiğiniz ne varsa yiyin. Paranızı biftek, ananas, karides gibi şeylere harcayın. Özellikle çok sevdiğiniz bir yiyeceği bol bol yiyin. Ama kilo probleminiz varsa tatlı konusunda biraz dikkatli olun.
  3. Genellikle sigara içtiğiniz bir ortam seçin. Bir kokteyl ya da sigara dumanına boğulmuş bir toplantı odası ve bu ortamda bulunduğunuz süre içinde hiç sigara içmeyin. Eğer kendi sınırlarınızı kendiniz belirlerseniz, bunlara uymak o kadar da zor olmaz.
  4. Çakmak ve kibritlerinizi atın. Sigaranızı yakmak için ateş aranmanız, size ne yapmak üzere olduğunuzu ve kaç sigara içtiğinizi düşünmek için kolaylık sağlayacaktır.

  5.GÜN

  1. Artık sigara almayın. İçtiğiniz sigara listesini yanınızda taşıyın ve kaydetmeye devam edin. Bugün sadece “1” numaralı sigarayı içeceksiniz unutmayın.
  2. Bugün arkadaşlarınıza sigarayı bıraktığınızı söyleyin. Onlardan özellikle de içmeyenlerden büyük destek göreceksiniz. Kararınızı tanıdıklarınıza açmanız bu kararı daha da kesinleştirir.
  3. Kül tablalarınızı dökmemenizi istemiştik. Şimdi onları kullanmanızın zamanı geldi. Bütün kültablalarınızdaki kül ve izmaritleri bir kavanoza doldurup üstüne biraz su ekleyin. Bu kavanozu sürekli elinizin altında bulundurun ve canınız sigara içmek istediğinde kapağını açıp biraz koklayın. Canınız hala sigara içmek istiyor mu?
  4. Bu akşam kül tablalarınızı yıkayıp dolabın üst raflarına kaldırın. Yarın hiç sigara içmeyeceğiniz için onlara hiç ihtiyacınız olmayacak.

  6.GÜN

  1. 24 saat hiç sigara içmeyin.
  2. Sigara içmenin yasak olduğu yerlere gidin. Müzeleri ya da sigara içmeyen arkadaşlarınızı ziyaret edin, sinemaya gidin, üst üste film seyredin.
  3. Alkollü içeceklerden uzak durun. Alkol ve sigara birlikte iyi gider. Alkol ayrıca iradenizi ve direncinizi de zayıflatır.

  7.GÜN

  1. 24 saat daha sigara içmeyin.
  2. Bu hafta içmediğiniz sigaralardan kalan parayla kendi kendinize özel bir tasarruf hesabı açın. Bir yıl boyunca her hafta bu hesaba aynı miktarda para yatırın. Yıl sonunda tahmin edeceğinizden çok daha fazla para birikmiş olduğunu göreceksiniz. Bu parayla çok isteyipte alamadığınız bir şey alın.
  3. Sigarayı bırakmaya bağlı depresyon ya da fiziksel semptomlar hissederseniz doktorunuza başvurup yardım isteyin.
  4. İnsan olduğunuzu unutmayın. İradeniz kırılıp bir sigara içerseniz hemen umutsuzluğa kapılmayın. Sigarayı bırakma nedenlerinizi tekrar okuyun ve yeni nedenler varsa ekleyin. Sizin üzerinizde en etkili olan tekniği deneyimlerinizle bulacaksınız. Bulduğunuz teknikleri uygulamaya devam edin. Zorlanmadığınızı hissettiğiniz günün programına geri dönün. Devam edin. Bırakabilirsiniz ve bırakacaksınız.

  SAĞLIKLI YAŞAMA AÇILAN İLK GÜNÜNÜZ

  Artık siz de sigara içmeyenlerdensiniz. Neden bir parti verip bunu kutlamıyorsunuz? Size, sigarayı bırakmanız konusunda destek veren tüm dostlarınızı çağırıp, bunu birlikte kutlayın.

  Hayatınızın, doğru ve sağlıklı nefes almanın önemini umarım bu yazıyı okuduktan sonra anlayabilir ve adım adım sizi ölüme götüren bu illetten en kısa sürede kurtulursunuz..

  Google arama etiketleri:
  [  sigaranın zararları nelerdir,  ]
  Share.

  About Author

  7 Yorum

  Leave A Reply