Zatürre (pnömoni) Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

4

Zatürre (pnömoni) Nedir?

Zatürre, akciğer lobunda meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan, daha çok küçük çocuklar ile yaşlılarda görülen, kronik bir rahatsızlık sahibi olan kişilerde daha ağır bir şekilde görülen ve zaman zaman ölümle sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır. Tıp dünyasında ki adı pnömoni‘dir. Hastalığın yaygın oalrak görüldüğü aylar kış aylarıdır, hastalık kendisini, akciğerde bulunana hava keseciğinin itlitaplanması sonucu, oksijen alış verişini yerine getiremeyerek gösterir.

Zatürenin Nedenleri

Akciğerlerde iltihaplanmaya neden olan virüs, bakteri veya mantar gibi mikroorganizmalardır. Zatürreye yol açan otuzun üzerinde mikroorganizma türü bilinmektedir.

Bulaşma Yolları

Zatürre yakın tema ile bulaşabilen bir hatalıktır. 1-2 metrelik mesafeden yakın temas kurulması halinde bulaşabilecek bir yapıya sahiptir. Hastalığın sağlıklı kişilere bulaşması, öksürük, aksırık ya da hasta kişilerin konuşması sırasında havaya yayılan damlacıkların doğrudan solunması yoluyla gerçekleşir.

Zatürreye neden olan bakteriler, yakın temas sonucu solunumla beraber vücuda alınır. Üst solunum yollarında, burun ve ağzın birleştiği yerde yerleşip çoğalırlar. Burada gruplar halinde yer alırlar. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu hâlde yaşadığı okullar, askeriye ve yurtlar zatürrenin bulaşma olasılığının fazla olduğu yerlerdir. Salgın şeklinde ortaya çıkabilir fakat soğuk algınlığı kadar bulaşıcı değildir. Bulaşması için en uygun ortam bir arada yaşayan ailedir. Özellikle küçük çocuklar arasında yaygındır.

Görülme sıklığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada her yıl her 1000 kişiden 10-15’i zatürre’ye yakalanmaktadır. Türkiye’de ise kayıtlı olarak yaklaşık 90.000 zatürre vakası görülmektedir.

Hastalığa Sebep olan Ortam Hazırlayan Nedenler

Alkol, uyuşturucu maddeler, sigara ve kötü hayat şartları, ağır geçen grip hastalığı zatürreye ortam hazırlayan etmenlerdir. Genellikle kızamık, boğmaca, grip, difteri, suçiçeği, tifo ve çeşitli bakteri enfeksiyonları ya da vücudu aşırı ölçüde zayıf düşüren hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkar.

Zatürrenin Belirtileri

• Titreme
  • Sarı veya yeşil renkte balgam çıkartmak
  • Pas renginde olan koyu kırmızımsı kıvamlı balgam
  • Göğüs ağrısı
  • Kuru ve hırıltılı öksürük
  • Soluk alındığı zaman sırta çivi batırılıyormuşçasına duyulan ağrı hissi
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Şiddetli bir titremenin ardından ateş yükselmesi
  • Şuur kaybı
  • Yorgunluk
  • Önde meme bölgesi ve arkada ise kürek kemiğinin ucunda duyulan ağrı
  • Solunum hareketleri ve öksürüğe bağlı olarak şiddetlenen göğüs ağrısı
  • Kemik ağrısı
  • İştah azalması
  • Dalgınlık
  • Algılama bozuklukları
  • Dudaklarda oluşan uçuklar
  • Halsizlik
  • Aşırı susama
  • Hızlı solunum
  • Bayılacak gibi olma
  • Baş dönmesi
  • Yüzde şişme
  • Boğaz ağrısı
  • Yan ağrısı
  • Kuru ve beyaz dil
  • Dudaklarda mavileşme
  • Miktarı azalmış ve bekletildiğinde açık renk tortu bırakan idrar
  • Koma

Korunma Yolları

Dengeli düzenli beslenmek, aşı yaptırmak, sigara içmemek, alkol alımından kaçınmak, vitamin ve mineralleri düzenli almak gibi önlemler, hastalığın ortaya çıkmasında koruyucu bir etkiye sahiptir.

Zatürre Aşısı Yaptırması Gerekenler, Kimler Zatürre Aşısı Yaptırmalıdır?

• Kardiyovasküler hastalığı olanlar
  • Kronik akciğer hastalığı bulunanlar
  • Diyabet hastaları
  • Alkolikler
  • Karaciğer sirozu olanlar
  • Beyin-omurilik sıvısı kaçağı olanlar
  • Dalağı işlev görmeyen veya alınmış hastalar
  • Hodgkin hastaları
  • Lenfomalı hastalar
  • Multipl miyeloma vakaları
  • Kronik böbrek yetmezliği olanlar
  • Nefrotik sendrom vakaları
  • Organ nakledilenler
  • Kemoterapi ve/veya radyoterapi görenler
  • AIDS’li hastalar
  • Huzurevlerinde yaşayanlar
  • 65 yaşın üzerindeki herkes

Tanı

Hastalığın tanısı fiziki muayene, akciğer filmi çekilmesi, balgam kültürü yapılması ve tam kan tetkiki benzeri şekillerde konulabilir.

Zatürrenin Tedavisi

• Antibiyotikler
  • Yatak istirahati
  • Ateş düşürücüler
  • Öksürük kesici ilaçlar
  • Oksijen alınması
  • Su kaybını karşılayacak ölçüde sıvı alınması
  • Bol vitaminli ve yüksek kalorili diyet
  • Hastanın çok iyi beslenmesi

Zatürre hakkında bilinmeyenler

• Zatürre özellikle; küçük çocuklar; yaşlılar; kalp, tuz, böbrek ve bronşit hastalarında ölümlere yol açabilmektedir.
  • Zatürre genellikle iki hafta kadar sürer ama hastalık düzeldikten sonra kişi bir aydan uzun süre kendini halsiz ve yorgun hissedebilir.
  • Zatürreye erkekler kadınlara göre daha kolay yakalanırlar.
  • Siyah ırktan kişiler hastalığa karşı daha duyarlıdır.
Google arama etiketleri:
[  pnomoni nedenleri,  ]
Share.

About Author

4 Yorum

1. selam arkadaslar hayırlı cumalar
    tesadüfen tıkladım bir hastalık için içeriğine birkaç konuya baktım hastalıklarla ilgili çok bilgilendirici bu yüzden tesekürlerimi sonar nice başarılı çalışmalara imza atmanız dleğiyle ALLAH’A EMANET ULUNUZ.S.A. SARIBUĞDAYKÖYÜ İMAMI HAMUR AĞRI

2. Selamün Aleyküm.. Arkadaşlar siteyi takip edenlerin kim olduğunu bilemiyorum fakat faydalandım ve faydalanmaya devam edicem. Allah razı olsun.Yalnız 2 gün önce doktara gittim bana zatürre olmuşsun dedi ve tedavi başalattı.ama evdekilere bulaşabilir dikkat et falan hiç bir şey söylemedi dolayısıyla bende tedbir falan almadım.Bu gün 6 yaşındaki oğlum öksürmeye eşimse hapşırmaya başladı. Aklıoma getirmek istemiyorum ama bulaşmış olabilirmi? öyleyse bu kadar çabukmu belli eder kendini. Bilgilendirirseniz memnun olurum. sağlıcakla kalın

• iyi günler benmde eşim yaklaşık 10 gündür zatürre tedavisi gördü 4 gün hastanede 6 gündürde evde 10 aylık kızım var ve gün içerisindede yatarkende aynı odada bulunuyoruz gerçekten bulaşma süresi nedir belirtileri nedir çocuğa bulaşmış olsa hemen bilebilirmiyiz lütfen acil cvplarınızı bekliyorum iyi çalışmalar

Leave A Reply