Sponsor BağlantılarZencefil Çayı Zayıflatır mı? Zencefil Faydaları Nasıl Kilo Verilir?

0

Konumuza başlamadan önce zencefil nedir, ne gibi özelliklere sahiptir, içerdiği bileşenler nelerdir, faydaları, insan vücuduna yararı nedir onlardan bahsedelim.

Zencefil, iklim olarak tropikal bölgelerde yetişen ve bu tip iklime sahip bölgelere uyum sağlayan yumru ve sıkı köklü, sarımtırak görünüşlü bir bitkidir. Yumru ve kabarıklı kökü toprağın 15-20 cm altında bulunur. Zencefili önemli kılan sebeplerin en başında bünyesinde uçucu yağlarının olması ve yapısındaki fenol bileşikleridir (shogaols ve gingerols). Ayrıca içerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri yönünden de oldukça zengin ve değerlidir.

Zencefilin gerek çay gerekse bitki olarak iyi geldiği bellice rahatsızlıklar,

 • hazımsızlıklarda ve çeşitli mide hastalıklarında,
 • diare(su kaybı ishal)’de ve mide bulantılarının tedavilerinde kullanılırken,
 • eklem iltihaplanmalarında,
 • colic tedavilerinde(bu bağırsaklarda meydana gelen gaz spazmlarıdır ve oldukca ağrılıdır özellikle çocuklarda sık görülür),
 • hayati göstergelerin düzeltilmesinde kullanılır,
 • özellikle soğuk algınlıklarana birebir olmasından kaynaklanmaktadır. Zencefil bitkisinin soğuk algınlıklarına çok iyi geldiği bütün bir dünyada bilinen bir gerçektir.

Zencefil En çok nerelerde kullanılır;

 • İştah açıcıdır,
 • Antiseptik özelliği kanın temiz kalmasını sağlar,
 • Mideyi düzenler,
 • Mide bulantılarını giderir,
 • Mide ağrılarında ve hazımsızlıkta iyi bir seçimdir,
 • Bağırsaklarda biriken ve atılamayan gazların kolaylıkla atılmasını sağlar(colic),
 • Solunum yollarını açar,
 • kanın yapısını daha akışkan hale getirir(ki bu kalbin daha rahat çalışmaı demektir)
 • Vücutta sıcaklık ve terleme meydana getirir.
 • Zencefil gerçekten iyi bir anti oksidandır(oksitleri temizler dışarıya atılmasına yardımcı olur)
 • Kalp ritminin düzene girmesini sağlar,
 • özellikle romatizmal rahatsızlıklarda bin yıllardır kullanılmaktadır.
 • Baş ağrılarını gideici özelliği vardır,Zencefil
 • Uykuyu rahatlatır,
 • Kandaki kollesterolu diğer bir çok bitkiye nazaran daha fazla oranda düşürür,

Zencefilin Günlük Yaşamda Aşağıdaki Olayların Düzenlenmesi ve Engellenmesinde kullanılır;

1- Yolculuk sırasında bir çoğumuzu taşıtlar tutar ve aslında çok da hoş geçebilecek bir yolculuk bizim için tam bir kabusa dönüşür. İş te bunu zencefil sayesinde engelleyebiliriz. Şöyleki, Yolculuğa çıkmadan 30 dakika önce ağza alınan 1 gr. zencefil araç tutmasını engeller. Zencefilin faydaları
2- Ameliyattan kalkan hastalara verilen ilaçlar narkoz etkisini hafifletir fakat bu ilaçların yan etkileri mevcuttur. Oysa zencefil bu ilaçlardan daha etkili bir bulantı bastırıcıdır. Ameliyat sonrası ayılmalarda 0,5gr. – 2gr. arası zencefil+100 ml. sıcak su ile ile hazırlanan infüzyon oldukca faydalı sonuçlar verir.
3. Hamilelikte alınan günlük 1 gr toz zencefil hamileliğin mide üzerindeki etkilerini büyük oranda iyileştirir ve hatta yok edebilir de.
4. Zencefilin soğuk algınlıklarında kullanıldığını daha önce söylemiştik. Bir fincan çay içerisine bir miktar bal karıştırılıp ardından bu karışımımız içerisine iki dilim taze zencefil kor ve az bir miktar beklendikten sonra bu karışımı içesek soğuk algınlığımız kısa sürede atlatılır.
5. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılan zencefil zamanla romatizmal hastalıklara çok iyi gelmektedir. Zencefil bitkisine son yıllardaki talep patlamasının sebeplerinden birisi de bu antiromatizmal özelliklerindendir.

Zencefil Kanser ile mücadeleye yararlıdır,

Zencefil bitkisi son zamanlarda kanserle savaşta “destekleyici tedavi olarak” kullanılmaktadır. Dünyada azımsanmayacak sayıdaki bilim adamı zencefilin “kanserle ve buna benzer tehlikeli hastalıklarla” savaşta “destekleyici tedavi olarak” kullanılabileceğini kabul etmektedir.

Zencefil ile ilgili önemli notlar:

NOT: Zencefilin yaş ve taze olarak alınması tavsiye edilen bir yöntemdir.

Dozaj ve Yaşlara Göre Kullanım Miktarı Ne olmalıdır?

!!!!Önemli NOT!!!!

Zencefil her nekadar mucizevi bir bitki de olsa 2 yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Buna çok dikkat edilmelidir.

a-Pediatrik Olarak(2 yaşın üstündeki çocuklarda)

Zencefil 2 yaşın üzerindeki çocuklarda bulantılara karşı, colic ve bağırsak ağrılarına karşı kas ve baş ağrılarında karşı kullanılabilir. 20-25 kg a kadar olan çocuklar bir yetişkine verilecek dozun 3 de 1 i kadar bir doz almalıdırlar. 70 kg ağırlığındaki bir birey yetişkin olarak kabul edilmektedir.

b- Yetişkinler

!!!!Önemli Not!!!!

Her ne kadar yetişkin olsanız da günlük 4 gramdan fazla zencefil almayınız. Bu doz normaldir günlük 4 gramın üzerindeki dozlar yaygın göğüs yanması şikayeti doğurur.(Yiyecekler genellikle %0.5 kadar zencefil içerir)
1- Bulantılar ve gaz şikayetlerinde= günlük “yiyeceklerle birlikte olmak koşuluyla” 2-4 gr arasında zencefil alınmalıdır. Eğer toz halinde alınacaksa 0.25-1 gr arasında toz 1.5-3.0 mL suyla (bu 30-90 damla demektir) karıştırılır.
2- Soğuk algınlığında, baş ağrılarında, veya grip gibi hastalıklarda= 2-3 dilim yaş zencefil veya 0.5 gr toz zencefil çay ve bal karışımına atılarak sıcak alınır. Bu seans günde 2-3 kere tekrarlanır.
3- Adet sancılarının giderilmesinde= günlük 1 gr toz zencefil alınabilir bu tos zencefil 20-30 damla suyla extrakt haline getirilir ve 3-4 defada tüketilir. İstenirse bal veya tatlı ile karıştırılabilir.

Aşırı Kullanımlarda Sakınınız !

 • Zencefili asla 2 (iki) yaşından küçük çocuğa vermeyiniz.
 • Günlük 4 gr dan fazla zencefil kullanmayınız.
 • Hazırladığınız zencefili 1 defada değilde günün değişik saatlerinde 2-3 defada tüketiniz.
 • Bir yetişkin ağırlığının 70 kg olduğunu unutmayınız.
 • Çocuklarda yetişkin ağırlığına göre dozu düşürerek veriniz. Örneğin 20 kg bir çocuk için hesap şöyle olmalıdır 70/20=3 bu durumda yetişkine hazırlanan doz 3 e bölünür ve kullanılır.

Gelelim zencefilin zayıflatma ve Kilo verme ile olan ilişikisine

Öncelikle herkes tarafından merak edilen ve birçokları tarafından kullanılan zencefil çayı kilo verdirir mi, fazla yağların erimesine, kilo vermeye zencefil  çayının etkisi nedir, birazda bundan bahsedelim.

Yukarıda açıkladığımız üzere, zencefil çayının sindirim sistemi üzerinde değŸişik faydaları bulunmaktadır. Başta iyi geldiği noktalar; bulantı ve kusma gibi sorunları çözümünde yaygın olarak eskiden beri kullanıla gelmektedir. Hastanelerde bile zencefil çayı, mide ve bağŸırsak sorunlaırna karşı reçetelerde yer alan bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Zencefil çayının zayıflatıcı etkisinin arkasında ise tok tutucu, sıfır kalori ye sahip ve iştah kesici bir çay olması yatmaktadır. DeğŸişik yemeklerde az miktarda kullanacağŸınız zencefil otu bile aynı etkiyi gösterebilmektedir.

Zencefil Kökü

Zencefil kökü son derece etkili bir bitkisel şifa maddesidir. O nedenle aşırı dozda kullanımlarda hamile bayanlarda şikayetlere yol açabilmektedir. Az miktarda bir zencefil çayının ayrıca nezle ve gribe karşı iyi bir bitkisel çözüm tedavisi sunduğŸunu bilmekteyiz. Zencefilin kuvvetli etkisi sadece hamileleri değŸil normal bireyleri de etkileyebilir. O nedenle günlük 3 bardaktan fazla zencefil çayı fazla doping etkisi yapacaktır ve fazla tüketimden kaçınınız.

Zencefil çayı nasıl yapılır, yapılışı tarifi

Kilo vermeye yardımcı bir içecek olarak kullanacağımız, zencefil çayı ile zayıflamak, fazlalıklarımızdan kurtulmak, vücudumuzdaki yağları eritmek ve yakılmasını hızlandırmak için kullanabiliriz. Zencefil çayının hazırlanışı oldukça basit ve kolaydır. Aktar veya manavdan alacağŸınız bir parça zencefil kökünü veya zencefil kökü tozunu çaydanlıkta demleyerek kaynar suda az bir süre beklettikten sonra servis ediyoruz. Son zamanlarda sallama çay tabir edilen paket çay şeklinde de zencefil çaylarının satıldığŸını görmekteyiz. Zahmetsiz çay yapayım derseniz bu seçeneğŸi de kullanmakta mahsur yoktur.

Google arama etiketleri:
[  zencefil cayi zayiflatirmi,  zencefil zayıflatırmı,  zencefil cayi kilo verdirir mi,  toz zencefil kilo verdirirmi,  zayıflatıcı zencefil çayı nasıl yapılır,  zencefil kilo verdirir mi,  zencefil kilo verdirirmi,  zencefil zayıflamak için nasıl kullanılır,  ]
Share.

About Author

Leave A Reply