«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Kanser Göstergesi Benler Nasıl Anlaşılır? 

Kanser Göstergesi Benler Nasıl Anlaşılır? 

Kanser Göstergesi Benler Nasıl Anlaşılır

Kanser Göstergesi Benler Nasıl Anlaşılır? Benler hepimizin vücudunda olan çoğunlukla zararsız koyu renkli noktalardır. Ama bazı benler kanser habercisi olabilir. Ayrıca çok fazla bene sahip insanların deri tümörüne yakalanma riski diğerlerine göre anlamlı derecede yüksektir.

Kanser Göstergesi Benler Nasıl Anlaşılır? 

Vücudumuzdaki benler doğumsal olabilir veya sonradan ortaya çıkabilirler. Bazı benler daha sonra kendiliğinden yok olabilir ya da ortaya çıkabilir, bunlar normaldir. Uzmanlar her insanın benlerini düzenli olarak kontrol etmesi gerektiğini söylüyor.

 

Ne zaman tehlikeli? Halk tabiriyle “et beni” olarak anılan benler ise genellikle zararsızdırlar ve küçük bir operasyonla bunlardan kurtulmak mümkündür. Yalnız her ben bu kadar masum değildir. Bazıları kanser habercisi olabilmektedir. Benlerin şekli bize bazı ipuçları verir. Aslında her insan kendi benlerini inceleyerek bu kontrolü yapabilir. Eğer asimetrik, girintili çıkıntılı yani kısaca şeklinde anormal bir bozukluk olan bir bene sahipseniz bu konuda biraz endişelenmeye başlayabilirsiniz. Diğer yandan benin şekli kadar rengi ve büyüklüğü de önemli bir faktördür. Eğer ben tek bir renkten oluşmuyor, içinde farklı renkler de barındırıyorsa ve büyüklüğü 6 milimetrenin üzerindeyse tümör oluşumu açısından risk taşıyor demektir.

Ne yapmalı? Düzenli aralıklarda vücudunuzdaki ben değişikliklerini kontrol ettiğinizde bahsettiğimiz değişiklikleri gözlemliyorsanız en yakın zamanda bir dermatoloğa danışmanızda fayda var. Tabii ki de kendi başınıza teşhis koymanız oldukça sakıncalı bir davranıştır. Verilen bilgiler ışığında öz kontrolünüzü yapıp şüpheli durumlarda bir uzmana danışarak uygun yolu izlemek en doğrusudur.

Kanser Belirtileri

Kanser Belirtileri Kol, bacak ve yüz gibi güneş gören alanların dışında genital bölgedeki benler için de dikkatli olunmalıdır. Çok fazla beni bulunan insanlarda, bu benlerden herhangi birinin “melanom” adı verilen deri tümörünü geliştirme olasılığı yüksektir. Eğer çok fazla beniniz varsa düzenli aralıklarla tıbbi kontrol altında olmak yararınıza olacaktır. Ayrıca vücutta güneş ışığına maruz kalabilecek bölgelerde bulunan benler güneşten korunmalıdır. Uzun süre güneş ışığına maruz kalan benler, olumsuz yönde değişim gösterme açısından daha riskli konumdadır.

What Was Your Reaction?

Yönetici Hakkında