«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Kemoterapi Hastalarına Beslenme Önerileri

Kemoterapi Hastalarına Beslenme Önerileri

Kemoterapi Hastalarına Beslenme Önerileri

Kanser Hastalarının Sağlıklı Beslenmesinin Önemi İlaçlı tedavi olarak adlandırılan kanser hastalığı, Kemoterapi Hastalarına Beslenme Önerileri kanser hücrelerini etkileyerek ilaçla tedavi etme yöntemidir. Tedavi sırasında ilaçların yan etkileri ve uygulama süresi farklılık göstermektedir. Tedavi sırasında ise hastalar beslenmelerine dikkat etmesi gereklidir. Uzman doktorlar planı oluşturmalı ve kullandıkları ilaçlar doğrultusunda düzenli olarak beslenmelerini uygulamaları gerekmektedir.

Kemoterapi Hastalarına Beslenme Önerileri

Hastaların beslenme düzeni, korunmaya ve tedavi esnasında  kemoterapi hastalarında beslenme önemli adımlar atmasına yardımcı olacaktır. Düzenli ve yeterli beslenme her zaman vücuda direnç vererek, kanserle savaşmasına yardımcı olacaktır. Kanserle mücadele eden hastalar, yeterli ve dengeli beslendiklerinde kendilerine daha iyi ve güçlü hissetmelerine yardımcı olup, ilaçlarında yan etkisine karşı daha dirençli ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır.

 Kişiye Özel Beslenme Şekli

Kanser hastaları, tedavi sırasında besin alımlarında yakından ilgilenmesi gerekli olup, besinlerini düzenli alma konusunda sorunlar yaşadığında ise doktor tavsiyesi üzerinde özel beslenme programları oluşturması gereklidir. Doktor tavsiyesi haricinde dışarıdan yasak olan veya doktor bilgisi olmadan aldıkları ilaçlar veya besinler, hastalıklarına olumsuz yönde etki oluşturacaktır. Dışarıda satılan, kansere çözüm gibi ilaçların alınmaması gerekli olup, doktor tavsiyesi edilen besinlerin muhakkak alınması gereklidir. Besinler ile birlikte tedavisini de sürekli yakından takip etmesi gereklidir.

 Kanser Hastasının Mide Bulantısına Karşı Tavsiyeler

Kanser hastaları, tedavi sırasında ilaçların yan etkileri ile karşılaşmaktadır. Hastalar ise kemoterapi hastalığında oluşan yan etkiler doğrultusunda mide bulantısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarmaktadır. Mide bulantısı şikayetlerini ortadan kaldırmak için;

– Karbonatlı Karışım Yöntemi: Kanser tedavisi sırasında ağızdaki kötü kokuyu gidermektedir. Yemekten önce bir tatlı kaşığı karbonatı, ¾ tatlı kaşık tuz ile bir bardak ılık suya koyarak karıştırılır.

– Şekersiz Naneli Sakız: Bulantıyı hafifletmek için kullanılır.

– Meyve suları ve Tuzsuz ayranda bulantıyı gidermektedir. Kemoterapi Hastalarına Beslenme Önerileri  Hastalar yağlı etlerden ve şekerden uzak durması gerekli ve kuru sarımsak, soğan gibi besinleri tüketmesi gereklidir.

What Was Your Reaction?

Yönetici Hakkında