Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesi,genellikle derinin altında olan iyi huylu tümörlerdir. En fazla görüldüğü yer,iki omuzun arasında bulunan kısım ve ensedir. Nadir de olsa kötü huylu halegelebilmektedir. Ayrıca kas içerisinde, karın boşluğunda, sindirim sistemininorganlarında, memede ve kalpte de görülebilir. Yağ Bezesi Nedir Bağırsakta olan yağ bezeleri,bağırsağın iyi huylu tümörlerinin %15’ini oluşturmaktadır. Yağ bezeleribağırsakta tıkanıklık veya kanama ile belirti verir.

Yağ Bezesi Şikayetleri Nelerdir?

Yağ bezeleriele gelen şişlik ile kendini belli etmektedir. Bulunduğu yerlere göreşikayetler değişir. Bağırsaklarda tıkanıklık veya kanama ile de belirti verir.Bulundukları yerlerde hareketlidir. Çevrelerinde bası bulguları olabilir.

Yağ Bezelerinin Tanısı İçin NelerYapılmalıdır?

Lipom veyayağ bezelerinin tanılarında ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme,bağırsaklarda ise endoskopi etkili olur. Yağ bezesinin kesin tanısı içinpatoloji tetkikine bakılır. Çoğu zamanda parça almak yerine, yağ bezelerinintamamı çıkartılır.

Yağ Bezeleri Neden Oluşur NasılGeçer?

Vücutta yağbezelerinin oluşmasına hangi faktörlerin sebep olduğu tam olarakbilinmemektedir. Fakat yüksek kolesterol, kıl kök iltihapları, genetik,metabolik hastalıklar, kötü beslenme, yağlı yiyecekler, gün içinde çok fazlahareketsiz durmak da yağ bezelerinin oluşmasına neden olur. Yağ bezelerizararlı değildir. Bu yüzden yağ bezesi kişileri rahatsız etmedikçe tedavigerekmez. Yağ bezelerinin tek tedavi seçeneği cerrahi işlemdir.

Yüzde olanyağ bezelerinde ise lazer, elektokoter ya da enjektör ucu ile açıklıkoluşturulur ve oluşum temizlenir. Yağ bezesi ameliyatlarında sadece o bölgeuyuşturulur. Anestezi uygulandıktan sonra deri boyuta göre açılır ve yağbezelerinin kapsüllerine zarar verilmeden kapsülle beraber beze çıkartılır.Büyük veya çok sayıda olan yağ bezelerinde genel anestezi gerekli olabilir.Yani hastalar uyutulup, ameliyat tamamlanır. Ameliyat bitiminden sonraantibiyotikli pomadlar ve ağrı kesiciler ile hastalar desteklenir.

Yağ Bezeleri Hangi Hastalıklar ileKarışır?

Yağbezelerinin ayırıcı tanısında yağ kistleri, liposarkom, nörofibroma, epidermoidkistler, glomus tümör, leiomyom ve apseler yer almaktadır. Yağ kistleri genelolarak yuvarlıktır, ortasında nokta ve etrafında hafif bir kızarıklık olur.Apse olduğu zaman o bölgelerde ağrı, şişlik, kızarma ve bazen de ateşgörülebilir.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

  1. Yağ Bezesi Nedir? için yorumda bulun

    Yağ Bezesi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yağ Bezesi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.